Než začnete něco zkoušet

Všechny články, které zde najdete, píši s nejlepším vědomím a svědomím za účelem pomoci úplným začátečníkům proniknout do tajů jógy. Přesto ale mějte vždy na paměti, že jsme každý jiný a to, co je pro jednoho příjemné uvolnění může druhému způsobovat bolesti! Na prvním místě je VŽDY vaše tělo a vaše možnosti, teprve potom je to ostatní. Takže pokud vám bude kterákoli část nepříjemná, nedělejte ji a raději se poraďte s odborníkem!
I když se józe věnuji poměrně intenzivně jak teorií tak praxí, pořád jsem jen osmnáctiletá holka a ne žádný odborník.

Trojúhelník - Utthita trikónasana

Trojúhelník je poměrně jednoduchá, ale velmi účinná pozice. Pomáhá vyvolávat pocit radosti, uvolnění, zbavuje depresí a spoustu dalších benefitů, které jsem vypsala níže. Zároveň hraje celkem významnou roli v jógové teorii protože představuje uzavřený kruh tří částí. Toto číslo je významné jak pro křesťany, tak i pro hinduisty. V křesťanství představuje Otce - Syna - Ducha svatého, v hinduismu pak Brahma - Šiva - Višnu, tedy 3 nejvýznamnější hinduistické bohy. Kromě toho najdeme neopomenutelnou trojici i v sobě samém a to tělo - duch - duše.

Tuto pozici oceníte hlavně, pokud máte:
- málo stabilní bederní páteř
- špatně postavenou pánev (šikmo)
- skoliózu
- kyčelní artrózu
- oslabené pánevní dno
- náběh na inkontinenci
- deprese
- zácpu
- špatné trávení

Tuto pozici určitě necvičte, pokud máte:
- velké problémy se zády
- příliš zkrácené svaly stehen

Provedení:

  •         Začněte ve stoje, nohy dejte od sebe asi na délku dolní končetiny.
  •         Zadní nohu vytočte přibližně na 45°.
  •         Ruce míří do dálky, tělo je nad středovou osou, ramena jsou daleko od uší.
  •         S nádechem pánev u zadní nohy mírně vytočte směrem dovnitř, pánev u přední nohy jde naopak mírně směrem ven. Vytahujte se z kyčlí, jako byste se chtěli dotknout stěny před vámi.
  •         S výdechem překlopte dlaně tak, aby do podložky mířila malíková hrana a pomalu se předkloňte k přední noze.
  •         Vrchní paži nechte nahoře a pohled buď vytočte směrem ke stropu, nebo (pokud máte problémy s krční páteří) jej směřujte směrem k podložce.


Pár rad na závěr:
- Po celou dobu této pozice musí být nohy, trup i hlava v jedné rovině. Představte si, že se musíte vměstnat mezi dvě desky - přilepení jak přední, tak i zadní částí těla.
- Pokud vám to dělá problém, nebo si jen nejste jistí, můžete si pomoci stěnou. Stačí se k ní postavit, přilepit k ní záda a během úklonu po zdi "jet", celou dobu s ní být v kontaktu.
- Stále nezapomínejte na své tělo a své možnosti. Někdo se možná dlaní dotkne země, jiný se sotva dostane ke kolenu, ani jedno není špatně...

  

Komentáře

Oblíbené příspěvky