Než začnete něco zkoušet

Všechny články, které zde najdete, píši s nejlepším vědomím a svědomím za účelem pomoci úplným začátečníkům proniknout do tajů jógy. Přesto ale mějte vždy na paměti, že jsme každý jiný a to, co je pro jednoho příjemné uvolnění může druhému způsobovat bolesti! Na prvním místě je VŽDY vaše tělo a vaše možnosti, teprve potom je to ostatní. Takže pokud vám bude kterákoli část nepříjemná, nedělejte ji a raději se poraďte s odborníkem!
I když se józe věnuji poměrně intenzivně jak teorií tak praxí, pořád jsem jen osmnáctiletá holka a ne žádný odborník.

Dech

Určitě jste si už všimli, že se na této stránce vůbec nevěnuji dechu. Dělám to z jednoduchého důvodu, pro mě samotnou je to totiž zatím pořád tak trochu otazník a než bych vám tady předkládala mylné nebo neúplné informace, rozhodla jsem se o něm nepsat. Navíc si pamatuji, že když jsem s jógou začínala, byl právě dech jedna z věcí, která mě celkem odrazovala. Na všech jógových stránkách jsem na něj narážela v obrovské míře spolu s pojmy jako kundaliní, pránajama, čakry a dalšími, jenže jsem tehdy neměla nejmenší ponětí, co to je. Proto šla ze začátku stranou i jakákoli domácí praxe, prostě jsem to kolem nechápala. A po konzultaci s kamarády a známými, kteří na mou nabídku jógy většinou reagovali tím, že „tam jenom dýcháte…“ jsem usoudila, že by možná nebylo na škodu vzít to z opačného konce. Nejdříve ukázat pozice, dokázat, že jóga opravdu může být zajímavá a teprve potom, co v tom člověk najde ono kouzlo se začít postupně učit pracovat s dechem a konečně jógovat v pravém slova smyslu. Ale protože je dech v józe nesmírně důležitý, možná důležitější než samotné ásany, přináším vám tady aspoň článek, co teda pro praxi znamená.

Existuje spousta různých druhů dechu a taky spousta teorií ohledně toho, který je ten správný. V jednom se ale shodují všichni, dech je základ úspěchu. Dýchat by se mělo primárně nosem, pokud to není možné pak nádech nosem, výdech ústy. Nikdy na jógové lekci nezadržujte dech! Myslete taky na to, že jsme každý jiný a to, že tady Eva vedle vás ještě stále vydechuje, ale vy už nemáte co, neznamená, že byste na ni měli „čekat“! Prostě dýchejte ve svém rytmu. Maximálně vás přijde lektorka usměrnit, že dýcháte moc rychle a naučí vás dech prohloubit, ale nic horšího se nestane. Je jasné, že, zvlášť pokud jste v józe začátečníci, nemáte ještě takovou kapacitu plic jako pokročilí jogíni v sále, proto se nedívejte doprava ani doleva a dýchejte (i cvičte) dle svých vlastních možností.

A proč je dech tak důležitý?
Protože dokáže až neuvěřitelně účinně zbavovat tělo napětí a do jisté míry i bolesti. Opravdu, stačí si představit místo, kde cítíte bolest nebo napětí a vést do tohoto místa dech, tzv. prodýchat ho. Je jedno, jestli vás bolí hlava, záda, nohy… S trochou cviku se dá prodýchat doslova cokoli. Chcete se přesvědčit? Pohodlně si sedněte nebo lehněte s rovnými zády. Zavřete oči. Představte si své tělo. Zaměřte se na místo, kde se necítíte příjemně. Sledujte, jak do tohoto místa proudí dech. S výdechem sledujte to špatné, jak odchází z vašeho těla ven a na toto místo nastupuje zcela nová energie.
Dechem se taky můžete poměrně jednoduše zbavit stresu a psychického vypětí. Nadechněte se nosem a s výdechem ústy vydechněte všechno, co ve svém těle nechcete. Může to být pocit, emoce, negativní energie, prostě úplně cokoli, co v těle nepotřebujete, co je vám nepříjemné. Jednoduše si to představte. Představte si, jak vás s výdechem ústy všechny tyto věci opouští. Pokud jste to všechno nevzali najednou, klidně celý proces opakujte.


Komentáře

Okomentovat

Oblíbené příspěvky